Okiennice wykonane na wymiar – Jak je zemontować?

Zachęcamy do lektury!

Okna ozdobione okiennicami znów stają się modne. Tego rodzaju klasyczne rozwiązania są nie tylko dekoracyjne, ale także z powodzeniem mogą konkurować z roletami zewnętrznymi.

okno1Okiennice zawieszone przed oknami mają wiele zalet. Chronią wnętrze domu, ograniczają straty ciepła, zacieniają, a w dodatku mogą nadać elewacji szczególny charakter. Ponieważ każdy dom jest inny, trudno będzie dobrać gotowe okiennice o standardowych wymiarach. natomiast wykonanie ich na zamówienie jest rozwiązaniem dość drogim. Wyjściem z sytuacji może być samodzielne wykonanie okiennic – co demonstrujemy na przykładzie zamykanych skrzydeł o konstrukcji ramowej z wypełnieniem.
Ramy pokazanych tu okiennic wykonano z desek świerkowych, połączonych w narożnikach na nakładkę. Wypełnienia ram wycięto z wodoodpornej sklejki. Ramy wewnętrzne wykonano z desek o szerokości 10 cm, ramy zewnętrzne z desek o szerokości 8 cm. W powstałym wręgu osadzono płytę wypełnienia, przytrzymywaną listwami o przekroju w kształcie ćwierćwałka. Cienka płyta sklejki osadzona na płycinie wypełnienia pełni rolę kasetonu i jest ozdobą jego dużej powierzchni.
Zawiasy okiennic, w kształcie litery T lub L, umożliwiają zamykanie skrzydeł. Zawias obraca się na stożku przymocowanym do ściany domu, wkręconym w kołek lub wmurowanym.

Montowanie okiennic:

1. Przed zmontowaniem lekko zaokrąglamy krawędzie desek papierem ściennym, a jeszcze lepiej – frezarką.
2. Wkręty i klej łączą poszczególne elementy ram wewnętrznych i zewnętrznych. Otwory rozwiercamy pod łby wkrętów.
3. Wodoodporny klej nanosimy wężykiem i rozprowadzamy pędzelkiem. Wystarczy pokryć nim jedną z łączonych powierzchni.
4. Połączenie na nakładkę wykonujemy z elementów ułożonych na zmianę, wręg pod wypełnienie wynika z różnic ich szerokości.
5. Po obu stronach płyty wypełnienia ze sklejki 10 mm, naklejamy i przykręcamy warstwę pogrubienia 5 mm.
6. Za pomocą wkrętów i dodatkowych, przyciętych na ukos ćwierćwałków, mocujemy płytę wypełnienia we wręgu ramy.
7. Zabezpieczenie elementów drewnianych stanowi środek gruntujący i dwie warstwy wodoodpornego lakieru akrylowego.
Dodatkowe informacje:
okno2Właściwy klej. Okiennice stale są poddawane zmiennym wpływom czynników atmosferycznych, dlatego ich drewniane elementy muszą być starannie zabezpieczone przed wilgocią warstwą lakieru. Jeśli elementy mają być połączone zwykłym klejem stolarskim, pomimo nałożenia warstwy ochronnej nie wytrzymają długotrwałego działania wilgoci zawartej w powietrzu i wody deszczowej. Dlatego do ich klejenia radzimy używać specjalnego wodoodpornego kleju.

Najlepszą ochronę zapewniają skrzydła okiennic o zamkniętej powierzchni. Wypełnienia w postaci kratek czy żaluzji gorzej zatrzymują hałas, zimno czy ciepło. Kolorystykę okiennic trzeba dopasować do elewacji i okien.

Zasada budowy okiennic – dwie ramy z desek różnej szerokości, ułożone jedna na drugiej – pozostaje niezmienna, niezależnie od ich wielkości. Jedynie wymiary zewnętrzne trzeba dopasować do każdego okna oddzielnie. Okiennice zamykają się przed niszą okienną lub wchodzą w nią (mały rysunek).

Wytrzymałe okucia okiennic – o różnych kształtach, proste lub wygięte – można kupić w supermarketach budowlanych lub sklepach z artykułami metalowymi.

Okiennice w istotny sposób wpływają na wygląd domu, dlatego tak ważne jest przemyślane dopasowanie ich do stylu domu i materiałów, z jakich został wykonany, oraz do rodzaju zamontowanych w nim okien. Nie oznacza to jednak, że swym kształtem i kolorem okiennice nie mogą kontrastować z pozostałymi elementami domu, tworząc zupełnie nowe efekty.

okno3

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*