Zachęcamy do lektury!

Jakie oświetlenie w małej łazience? Poradnik

Urządzenie małej łazienki to prawdziwe wyzwanie. Dobrze jest zastosować różne triki, aby wnętrze wydawało się większe. Pomocne będzie w tym odpowiednie oświetlenie. Na co zwrócić uwagę wybierając lampy i kinkiety?

Zastosowanie odpowiedniego oświetlenia w małej łazience to jeden ze sposobów na optyczne jej powiększenie i dodanie wrażenia przestronności. Jest szczególnie istotne w łazienkach, w których nie mamy dostępu do naturalnego światła, czyli w przypadku wielu mieszkań ulokowanych w blokach. Wybierając łazienkowe oświetlenie trzeba jednak pamiętać o klasie szczelności na wodę (oznaczenie IP) oraz dobrać lampy tak, aby pasowały do stylu całego pomieszczenia.

Mała łazienka – ile źródeł światła?

Mała łazienka powinna posiadać przynajmniej dwa źródła światła, zwłaszcza że często pełni funkcję zarówno salonu toaletowego z niewielką wanną lub prysznicem, jak i toalety. Potrzebujemy zatem oświetlenia górnego oraz dodatkowego. Dobrze jest ponadto dobrać oświetlenie łazienkowe według stref w łazience i zastosować oddzielny obwód dla oświetlenia nad wanną, oddzielny nad toaletą oraz oddzielne lampy zamontowane przy lustrze, które będą pomocne podczas wykonywania makijażu.

Pamiętajmy także, że instalując więcej źródeł światła oraz zapewniając sobie możliwości ich oddzielnego włączania/wyłączania uzyskujemy znakomite efekty estetyczne, a malutka łazienka wydaje się bardziej przestronna.

lampy

Klasa szczelności IP – zwróć na nią uwagę

Kupując oświetlenie łazienkowe do małej łazienki należy zwrócić uwagę na klasę wodoszczelności lampy (IP co najmniej 44), ale ma to znaczenie przede wszystkich w modelach, które będą zamontowane blisko źródła wody, czyli obok kabiny, nad wanną itd. W przypadku kinkietów, które zazwyczaj instalujemy na ścianie z dala od wody mamy większy wybór.

Jeśli chodzi o oświetlenie łazienkowe to świetnie sprawdzą się lampy ścienne takie jak kinkiety łazienkowe. Mają wiele funkcji: mogą stworzyć przyjemny nastrój w łazience lub być pomocne podczas porannej toalety. W sklepach dostępne są kinkiety z możliwością regulacja kierunku padania światła lub w formie listwy, na której zamontowanych jest kilka mniejszych lamp.

Jaki styl lampy łazienkowej będzie pasował?

Lampy łazienkowe powinniśmy dobierać zgodnie ze stylem całego pomieszczenia. Na szczęście w sklepach takich jak KosmiczneLampy.pl wybór modeli jest naprawdę ogromny, wiec nie będzie problemu z wyszukiwaniem lampy w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, śródziemnomorskich czy retro.

Wybierajmy do łazienki lampy led, ponieważ pobierają znacznie mniej prądu niż klasyczne żarówki (zużywają nawet do 80-90% mniej energii). Ponadto lampy led mają dłuższą żywotność, a żarówki są dostępne w dowolnym kolorze i temperaturze barwowej. Dzięki temu znajdziemy lampę łazienkową dającą światło ciepłe, neutralne oraz zimne, idealne do łazienki nowoczesnej.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*